Pascal przede wszystkim poleca wybierać ryby z lokalnych, przyjaznych dla środowiska akwenów. Wybór sprowadzanych z daleka morskich specjałów może niekorzystnie odbijać się zarówno na ich jakości i świeżości, jak i na naszych portfelach. Dodatkowo daleki transport generuje niepotrzebny ślad węglowy. Dlatego najlepiej sięgać po ryby od miejscowych hodowców. Właśnie taką, doskonałą w smaku i inspirująca kulinarnie, rybą jest pstrąg. Jak podpowiada Pascal, pstrąg to produkt bardzo wdzięczny kulinarnie, można go przyrządzić na wiele smacznych sposobów – upiec, usmażyć, ugotować na parze, ugrillować, a nawet zjeść na surowo. Poniżej 5 przepisów na pstrąga – każdy w innej odsłonie.

Pstrąg pieczony z żurawiną, porem i orzeszkami pinii

mat. prasowe

Składniki dla 2 osób:

2 pstrągi
150 g suszonych żurawin namoczonych w wodzie 
2 łyżki octu balsamicznego
1 mały por pokrojony w talarki 
40 g orzechów piniowych
sól i pieprz do smaku
oliwa z oliwek 

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 180°C. Pstrągi dopraw solą oraz pieprzem zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie napełnij jamy brzuszne ryb żurawiną. W naczyniu żaroodpornym umieść pozostałą żurawinę i pora, a następnie połóż na nich pstrągi. Skrop je octem balsamicznym i oliwą oraz posyp orzechami piniowymi. Przykryj naczynie folią aluminiową i włóż je do rozgrzanego piekarnika. Piecz przez około 15-20 minut, aż mięso będzie miękkie i łatwo odchodzące od ości. Pod koniec pieczenia, możesz zdjąć folię aluminiową, włączyć opcję grill w piekarniku i pozostawić ryby na kilka minut, aby lekko się zarumieniły. Podawaj z suszonymi żurawinami, porami i orzechami piniowymi na wierzchu. Możesz też serwować z ulubionym purée ziemniaczanym.

Pstrąg z patelni z sosem dziewiczym i purée ze słodkich ziemniaków

mat. prasowe

Składniki dla 2 osób:

2 pstrągi 
świeże zioła: mięta, kolendra, natka pietruszki
pomidor obrany ze skórki
ząbek czosnku
1 cebula
świeże zioła: estragon, natka pietruszki, gałązka trybuli ogrodowej; posiekane
nasiona kolendry
oliwa z oliwek
cukier puder
sok z połówki cytryny
sól i pieprz do smaku
400 g słodkich ziemniaków
100 ml śmietany
25 g masła
chilli 

Sposób przygotowania: 

Zacznij od przygotowania sosu. Z pomidora wytnij pestki i pokrój go w drobną kostkę, a następie posiekaj czosnek i cebulę. Drobno posiekane zioła przełóż do miski i dopraw sokiem z cytryny, oliwą, cukrem i nasionami kolendry. Dodaj sól i pieprz i wymieszaj. Pstrągi nadziej miętą, kolendrą i pietruszką. Smaż na patelni grillowej 8 minut z każdej strony. Ugotowane bataty zmiksuj ze śmietaną i masłem na gładkie purée, dopraw chilli. Pstrągi podawaj z sosem dziewiczym i purée.

Przepis w wersji filmowej TUTAJ.

Pstrąg gotowany w court-bouillon

mat. prasowe

Składniki dla 2 osób:

2 pstrągi
1 marchew
25 g selera naciowego
25 g pora
75 ml białego wina
sól i pieprz do smaku
woda
30 g masła
ćwierć pęczka pietruszki
pół cytryny

Sposób przygotowania: 

Pokrój wszystkie warzyw w cieniutkie plasterki i gotuj je w dużym rondlu z winem i osoloną wodą przez około 5 minut. Następnie w bulionie umieść pstrągi i gotuj je na małym ogniu pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie sprawdź, czy mięso łatwo się oddziela. Jeżeli tak – ryba jest gotowa. Przygotuj garnish: masło rozpuść w garnku, aż nabierze złotego koloru i zacznie się pienić. Dodaj do niego posiekaną natkę, dopraw solą i pieprzem. Pstrągi podawaj na warzywach z bulionu, podlane sosem z palonego masła i natki pietruszki oraz skropione sokiem z cytryny.

Przepis w wersji filmowej TUTAJ.

Pstrąg z grilla z krwistą pomarańczą, szałwią i cebulą

mat. prasowe

Składniki dla 2 osób:

2 pstrągi 
2 sycylijskie pomarańcze, pokrojone w plastry
kilka liści szałwii
1 cebula, pokrojona w plastry
sól i pieprz do smaku
folia aluminiowa do grillowania

Sposób przygotowania: 

Rozgrzej grill na średnim ogniu. Posól i popieprz wnętrze i zewnętrzną stronę każdego pstrąga. Napełnij jamy brzuszne ryb plasterkami pomarańczy, liśćmi szałwii i cebulą. Umieść każdego pstrąga na dużym kawałku folii aluminiowej i zawiń tak, aby były dobrze przykryte. Grilluj przez około 15-20 minut z każdej strony, sprawdzając, czy mięso jest miękkie, a skórka ma złoty kolor. Ostrożnie wyjmij pstrągi z folii aluminiowej. Podawaj z warzywami grillowanymi.

Pstrąg na surowo, czyli ceviche

mat. prasowe

Składniki dla 2 osób:

300 g filetów z pstrąga tęczowego
2 limonki
sos tabasco
połowa dużej cebuli czerwonej
2 łyżki liści kolendry
4 łyżki grillowanej lub gotowanej kukurydzy
1 słodki ziemniak, ugotowany
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania: 

Obierz batata i ugotuj go na parze, a następnie pokrój w kostkę. Czerwoną cebulę pokrój w cieniutkie plasterki i włóż do miski z zimną wodą, aby wypłukać jej ostry smak. Odstaw na bok. Filety z pstrąga pokrój na kawałki. Polej rybę porządnie sokiem wyciśniętym z limonek. Dopraw tabasco, solą i pieprzem. Przygotuj dodatki. Wymieszaj batata, odsączoną cebulę, kukurydzę i kolendrę i gotowe! Ceviche serwuj od razu po przyrządzeniu.

Przepis w wersji filmowej TUTAJ.

Jak widać, pstrąg jest rybą o naprawdę szerokim spektrum zastosowań kulinarnych. Warto wypróbować wszystkie przepisy i wybrać swój ulubiony.

Po więcej przepisów zapraszamy na www.terazpstrąg.pl

mat. prasowe