Nie od dziś wiadomo, że Polacy stanowczo za dużo smażą. Ociekające od tłuszczu dania to trochę nasz grzech narodowy - na smażeniu bazuje wiele dań tradycyjnej, polskiej kuchni, jak choćby pyszny kotlet schabowy czy chrupiące placki ziemniaczane. Uwielbiamy też zapożyczać z kuchni innych państw potrawy przyrządzane na głębokim oleju, np. sajgonki. W ostatnim czasie rośnie świadomość związana ze zdrowym odżywianiem, dlatego coraz więcej z nas sięga po zdrowe, dietetyczne dania. Jednak nawet ci, którzy dość restrykcyjnie przestrzegają zasad zdrowej diety, mają od czasu do czasu wielką ochotę na coś smażonego. Jednak o ile pyszne frytki bez problemu da się przygotować w piekarniku bez tłuszczu, o tyle już pieczone kotlety nie są nawet w połowie tak smaczne, jak te usmażone. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby wilk był syty i owca cała - czyli aby usmażyć coś w taki sposób, żeby potrawa nie stała się jednocześnie bombą kaloryczną. To domowe masło klarowane.

Czym jest masło klarowane?

W kuchni hinduskiej masło klarowane jest nazywane ghee. To masło oczyszczone, które ma złocistą barwę i wyjątkowo delikatny smak, cechuje się też lekko orzechowym aromatem. Ma bardzo wysoką temperaturę dymienia. Dzięki temu, że zwykłe masło zostaje powoli podgrzane do wysokiej temperatury, wszystkie tzw. szumowiny oddzielają się od substancji ciekłej, finalnie tworząc złociste masło klarowane.

Właściwości zdrowotne masła klarowanego

  • Domowe masło klarowane nie podnosi we krwi poziomu złego cholesterolu.
  • Redukuje stany zapalne przewodu pokarmowego, głównie dzięki zawartości kwasu masłowego.
  • Zawiera witaminy A, D, E, K.
  • Wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
  • Obniża wydzielanie kwasu żołądkowego.
  • Przyspiesza metabolizm.

Przepis na domowe masło klarowane

  1. Masło kroimy w kostkę i umieszczamy w suchym, stalowym garnku z grubym dnem.
  2. Zaczynamy podgrzewać masło na niewielkim ogniu. Nie wolno używać pokrywki ani mieszać masła.
  3. Gdy masło zacznie się gotować, na powierzchni będzie widoczna piana. Gotujemy masło, aż odparuje z niego cała woda. Można przyjąć że sklarowanie 500 g masła zajmuje około 15-18 minut.
  4. Teraz masło należy odszumować, podobnie jak np. rosół - dokładnie zbieramy szumowiny z powierzchni.
  5. Zdejmujemy masło klarowane z ognia i czekamy, aż stałe cząsteczki opadną na dno.
  6. Gdy masło klarowane będzie lekko przezroczyste (o złocistej barwie), to oznacza że ma idealną konsystencję. 
  7. Przelewamy masło przez gazę do słoika. Gaza jest konieczna, aby żadne cząsteczki nie dostały się do masła klarowanego.
  8. Gotowy produkt przechowujemy w zakręconym słoiku (zakręcamy dopiero, gdy osiągnie temperaturę pokojową). Niektórzy twierdzą, że masło klarowane można przechowywać w lodówce aż 10 lat, a w temperaturze pokojowej przez co najmniej 6 miesięcy. 

Do czego używać masła klarowanego?

Domowe masło klarowane można wykorzystywać do smażenia, duszenia oraz pieczenia. Podczas podgrzewania masła klarowanego nie dochodzi do jego utleniania. Oznacza to, że nie powstają wtedy niepożądane tłuszcze trans - to bardzo dobra wiadomość również dla tych, którzy lubią smażyć w głębokim tłuszczu. My polecamy smażenie frytek, pączków, faworków, naleśników, jajecznicy, a także ryb i mięsa.