Kalafior to jedna z odmian kapusty warzywnej. To nie jest dla nikogo wielką tajemnicą Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że biała część, którą zjadamy, to w istocie kwiat kalafiora. A dokładniej róża, ponieważ tak określa się zwarte i bardzo mięsiste pędy kwiatowe kalafiora. Mogą osiągać pokaźne rozmiary, nawet do 2 kg wagi. Już starożytni Rzymianie i Grecy jadali kalafior, a do nas roślina ta przywędrowała między XVI a XVII wiekiem - według podań za sprawą Bony Sforzy, królowej Polski i żony króla Zygmunta I Starego. 

Co zrobić, żeby kalafior nie ściemniał po ugotowaniu?

Wróćmy jednak do współczesności. Dziś kalafior uprawia się powszechnie w całej Polsce i warzywo to jest obecne w wielu przepisach. Robi się z niego zupę kalafiorową, dodaje do sałatek, a także można je upiec. Taki pieczony kalafior, zwłaszcza w panierce, to pyszna propozycja na bezmięsny obiad. 

Jeżeli gotujecie kalafior, to dobrze wiecie że pod wpływem ciepłej wody zmienia on swój kolor na brudnożółty, a czasami wręcz szary. Nie prezentuje się wówczas najlepiej, ale można temu zaradzić. Potrzebujecie do tego jedynie sody oczyszczonej. Wsypcie jedną łyżeczkę do garnka z gotującym się kalafiorem i gotowe. Po ugotowaniu już nie ściemnieje i pozostanie idealnie biały. 

Trik na brzydki zapach kalafiora w trakcie gotowania

Innym kłopotem związanym z kalafiorem jest jego zapach. To warzywo bardzo smaczne, ale rzeczywiście w trakcie gotowania nie pachnie najlepiej. W tym przypadku wystarczy trik z mlekiem. Wlejcie pół szklanki do garnka, w którym już gotuje się kalafior i gotowe - odrobina tego produktu sprawia, że brzydki zapach jest znacznie mniej intensywny. 

Co można zrobić z kalafiora?

Jak już wspomnieliśmy z kalafiora ugotujecie pyszną zupę warzywną, ale nie tylko. Poznajcie kilka ciekawych przepisów z kalafiorem w roli głównej: