Naleśniki to danie szybkie i łatwe w przygotowaniu. W dodatku powstaje z łatwo dostępnych składników, które nie obciążą naszego portfela. Kojarzą nam się często z dzieciństwem, gdy babcia serwowała nam je na podwieczorek, bogato wypełniając mięciutki i ciepły rulonik kwaskowatą konfiturą albo słodkim twarożkiem. W czym tkwi sekret ich wspaniałego smaku?

Jak zrobić dobre ciasto na naleśniki

Naleśniki to potrawa, która powstaje błyskawicznie. Według tradycyjnej, babcinej receptury, wystarczy połączyć ze sobą kilka składników, które każdy z nas ma w swojej lodówce. Jeśli macie

  • mleko,
  • mąkę pszenną,
  • jajka,

jesteście w stanie przygotować to pyszne danie. Wiele przepisów radzi też, by dodać łyżkę kwaśnej śmietany i szczyptę proszku do pieczenia. Nie zagwarantuje nam to jednak, że nasze naleśniki po usmażeniu będą cieniutkie i elastyczne.

Jeśli chcemy, by nasze naleśniki były doskonałe, nie dodawajmy zbyt dużo jajek. W przeciwnym razie wyjdą gumowate, twarde, a w smaku zaczną przypominać omlet. Sekretem perfekcyjnych naleśników jest masło o jak najwyższej zawartości tłuszczu. Ten prosty dodatek nie tylko prawi, że nie będą rwały się przy składaniu, ale też wyjdą obłędnie delikatne.

Nie zapominajmy również, jak ważna jest konsystencja naszego ciasta. Żeby uzyskać lekkie i cienkie placuszki, powinniśmy zadbać o to, by nie było w nim grudek – musi być idealnie gładkie. Nie może być też ani za rzadkie, ani zbyt gęste. Najlepiej, gdy będzie ono przypominać nieubitą śmietanę kremówkę.

Jeśli chcecie przygotować miękkie i puszyste, a do tego elastyczne ciasto na naleśniki, koniecznie wypróbujcie nasz przepis. Dobrze usmażone i rumiane, wypełnijcie ulubionymi dodatkami – dżemem, mascarpone, a może szpinakiem i serem feta? Wszystko zależy od waszej kulinarnej wyobraźni.

Miękkie i puszyste naleśniki na maśle – przepis

Składniki:

  • mleko 250 ml
  • mąka pszenna (najlepiej typu 450) 160 g
  • woda gazowana 180 ml
  • jajko 2 szt.
  • masło 50 g
  • sól 1 szczypta

Sposób przygotowania:

  1. Masło (najlepsze będzie śmietankowe o zawartości tłuszczu 82%) umieszczamy w niewielkim rondelku, ustawiamy na niskiej mocy palnika i rozpuszczamy. Gdy będzie płynne, zestawiamy naczynie z palnika i pozostawiamy do przestudzenia.
  2. Do większej miski przesiewamy mąkę pszenną (najlepszy będzie typ 450). Wbijamy jajka, dodajemy szczyptę soli i gazowaną wodę. Dokładnie miksujemy, aż powstanie jednolite ciasto (powinno mieć konsystencję rzadkiej śmietany). Odstawiamy je na minimum 15 minut, by odpoczęło (nie warto pomijać tego kroku, ponieważ dzięki temu mąka nieco napęcznieje, uwalniając gluten, przez co naleśniki będą bardziej elastyczne).
  3. Po upływie kwadransa wlewamy schłodzone masło i mieszamy masę do połączenia składników.
  4. Niewielką patelnię z nieprzywierającą powłoką natłuszczamy masłem lub olejem rzepakowym. Ustawiamy na średniej mocy palnika. Gdy patelnia będzie już dobrze rozgrzana, wlewamy chochelką porcję ciasta na naleśniki, rozprowadzamy je dokładnie po całym dnie i smażymy.
  5. Kiedy brzegi placka się zetną i zaczną odstawać od dna (powinno to zając ok. 1 minutę), odwracamy go na drugą stronę i smażymy przez ok. 20-30 sekund, aż będzie delikatnie rumiany. Gotowego naleśnika wykładamy na czysty i suchy talerz.
  6. Naleśniki z dużą ilością masła świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno, z dodatkiem słodkiej konfitury lub twarożkiem. Świetnie sprawdzą się też w wersji wytrawnej, np. w formie krokietów.