Artur Rogalski

Składniki na szparagi w sosie holenderskim:

  • 2 jajka
  • 50 g masła
  • 30 ml soku z cytryny
  • 2 g pieprzu
  • 2 g soli

Jak zrobić szparagi w sosie holenderskim?

Kroki przygotowania:

Krok 1:

Zielone szparagi dokładnie myjemy w zimnej wodzie i osuszamy ręcznikiem papierowym (nie musimy ich obierać). Następnie odrywamy zdrewniałą część łodygi – wystarczy ją delikatnie wygiąć, a łykowata część sama przełamie się w odpowiednim miejscu. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy szczyptę soli i ustawiamy na wyższej mocy palnika. Gdy zacznie bulgotać, na wrzątek wrzucamy szparagi i gotujemy przez 3-4 minuty. Kiedy nieco zmiękną, odcedzamy je i odkładamy na czysty talerz.

Artur Rogalski

Krok 2:

Do niewielkiego rondelka wrzucamy 50 g masła i ustawiamy na niskiej mocy palnika. Gdy tłuszcz się roztopi, zdejmujemy naczynie z płyty grzewczej.

Artur Rogalski

Krok 3:

Cytrynę myjemy, przecinamy na pół i wyciskamy z niej sok. Jeśli chcemy wytłoczyć więcej płynu, warto owoc rolować wcześniej na desce lub blacie kuchennym, dociskając go delikatnie do podłoża.

Artur Rogalski

Krok 4:

Jajka dokładnie myjemy, a następnie parzymy we wrzątku (warto polewać je przez min. 10-20 sekund, dzięki temu pozbędziemy się zanieczyszczeń i bakterii).

Artur Rogalski

Krok 5:

Oddzielamy żółtka od białek (te nie będą nam potrzebne, jednak warto je zamrozić i wykorzystać później lub przygotować z nich deser, np. minibezy). Żółtka umieszczamy w oddzielnej miseczce razem z sokiem z cytryny.

Artur Rogalski

Krok 6:

Do małego garnuszka wlewamy odrobinę wody (ok. ⅓ objętości) i ustawiamy na wyższej mocy palnika. Gdy zacznie bulgotać, zmniejszamy grzanie do minimum i wstawiamy naczynie z żółtkami oraz sokiem z cytryny (miska powinna być na tyle duża, by nie dotykała dna garnka – w przeciwnym razie płyn może się ściąć). Dodajemy sól i pieprz do smaku i ubijamy, aż powstanie jasna i puszysta masa.

Artur Rogalski

Krok 7:

Żółtka wyciągamy z garnka i cały czas ubijając, dolewamy stopniowo płynne masło. Miksujemy do momentu, gdy sos stanie się kremowy (powinien mieć konsystencję zbliżoną do śmietany lub majonezu).

Artur Rogalski

Krok 8:

Aksamitny i gęsty sos wykładamy na ugotowane wcześniej szparagi. Danie serwujemy od razu - najlepiej smakuje jeszcze ciepłe.

Artur Rogalski