Ogórki małosolne

Ocena:

4.42 (147)

  • 60 min.
  • dla 10 osób
  • łatwy

Ogórki małosolne są delikatne i chrupiące. Idealnie nadają się do kanapek, jako dodatek do obiadu, a także do wyjadania prosto ze słoika. Krótki proces fermentacji sprawia, że ich właściwości zdrowotne są nieocenione. Uzupełniają minerały, które tracimy w czasie upałów i podnoszą odporność, są bogate w bakterie probiotyczne. A w dodatku prawie nie mają kalorii, dlatego można się nimi zajadać bez wyrzutów sumienia. Podajemy sprawdzony przepis na te wyjątkowe kiszonki.

Składniki:

  • ogórek  2 kg

  • chrzan  3 szt.

  • koper  6 szt.

  • czosnek  2 szt.

  • liść laurowy  4 szt.

  • ziele angielskie  4 szt.

  • sól  2 łyżki stołowe

Ogórki małosolne - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie ogórków: dokładnie je myjemy i zalewamy na 1 godzinę lodowatą wodą, odcedzamy. Taka kąpiel pozwoli nabrać im trochę więcej wody, dzięki temu gotowe ogórki małosolne będą bardziej chrupkie. Jeśli kupiliśmy lekko miękkie warto je zostawić w wodzie dłużej – nawet na kilka godzin.

     

     

     

    ogórki i koper
  • Krok 2:

    Układanie ogórków: słój o pojemności 3 litrów wyparzamy i wycieramy do sucha. Na dnie układamy 1/3 liści chrzanu, kopru: kwiaty i łodygi, czosnku. Następnie ciasno układamy pierwszą warstwę ogórków (stawiamy je pionowo). Pomiędzy wkładamy 2 liście, połowę oczyszczonych, pokrojonych w słupki korzeni chrzanu, połowę ziela i gorczycy (jeśli używamy). Całość przykrywamy 1/3 liści chrzanu oraz kwiatów i łodyg kopru, układamy drugą warstwę ogórków i dodajemy resztę przypraw.

    ogórki
  • Krok 3:

    Zalewa do ogórków małosolnych: zagotowujemy 2 l wody, rozpuszczamy w niej sól i zostawiamy do wystudzenia. Letnią zalewamy ogórki po samą krawędź słoika, zakręcamy i odstawiamy na 2–4 dni. Żeby przerwać fermentację i nie dopuścić do zakiszenia ogórków małosolnych, słoik wstawiamy do lodówki.

    woda wrzątek

Porady

  • Z tego przepisu przygotujemy 3-litrowy słój ogórków małosolnych lub 3 słoiki o pojemności 1 litra.
  • Do zrobienia ogórków małosolnych przydadzą się zarówno liście, jak i korzenie chrzanu oraz kwiaty i łodygi kopru. Opcjonalnie można dodać 1 łyżeczkę nasion gorczycy i ziarna ziela angielskiego i kilka liści laurowych.
  • Ważne, żeby podczas fermentowania ogórki małosolne nie wystawały ponad poziom wody – mogą spleśnieć.
  • Jak przygotować ostre ogórki małosolne? Przepis można zmodyfikować i dodać do słoika 2 suszone papryczki chili.
  • Jeśli chcemy, żeby ogórki małosolne zrobiły się szybciej, można odciąć końcówki.
  • Jak przechowywać ogórki małosolne? Przetwory powinny być zjedzone w ciągu 2 do 7 dni od umieszczenia ich w lodówce. Można wydłużyć ten czas, pasteryzując słoiki (sprawdź, jak pasteryzować domowe przetwory).
  • Ile soli do ogórków małosolnych? Przyjęło się, że na każdy litr wody dodaje się jedną, czubatą łyżkę stołową soli kamiennej.
  • Jaką wodą zalewamy ogórki małosolne? Gorąca zalewa przyspieszy proces kiszenia, a ogórki będzie można jeść już następnego dnia. Przy zastosowaniu wystudzonej będą to ok. 4 dni.

Polecamy przepis na chłodnik z ogórków małosolnych.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić dobre ogórki małosolne? Na to zwróć uwagę

W sklepach lub na bazarkach znajdziemy gotowe zestawy do kiszenia: koper, chrzan i czosnek, które posłużą nam za dodatki do ogórków małosolnych. Nadadzą one dobrze znanego smaku kiszonek, który wszyscy tak lubią. Ale trzeba je dokładnie obejrzeć, żeby nie było w nich nadpsutych części.


Druga ważna kwestia to oczywiście ogórki – muszą być zielone, świeże, jędrne i delikatnie kłujące. Do kiszenia lepiej nadają się niezbyt duże i najlepiej porównywalnej wielkości. Dzięki temu ogórki ukiszą się równo. Warto wybierać te z lekko przywiędłym kwiatkiem na końcu. Jest to nieomylny znak, że został on bardzo niedawno zerwany, dzięki czemu jest idealnie twardy i chrupiący. Takie też będą ogórki małosolne po odstaniu w zalewie. Sezon na ogórki  trwa od czerwca do sierpnia – wtedy najłatwiej na targowiskach znaleźć świeże warzywa na przetwory. Wcześniej jednak można kupić również ogórki ze szklarni.

 

Jak układać ogórki małosolne w słoiku?

Warzywa powinny być dość ciasno ułożone w słoiku. Należy też pamiętać, by umieścić je pionowo. A do tego skierowane w jedną stronę (na przykład ogonkiem do góry). Ta prosta sztuczka sprawi, że ogórki małosolne będą równo fermentować. Żeby ułatwić sobie ten proces, można trzymać słoik pod lekkim skosem.
Powinny fermentować w solance przez 2 do 4 dni. Ogórki małosolne różnią się od kiszonych przede wszystkim czasem fermentacji. Te pierwsze potrzebują znacznie mniej.  


Ogórki małosolne na sucho

Jeśli nie posiadamy dużego słoja ani glinianego naczynia można zrobić ogórki małosolne na sucho. Jest to danie z kuchni rosyjskiej, który do procesu fermentacji wykorzystuje foliowy worek. Myjemy ogórki, odcinamy końcówki i wkładamy je do torebki, wsypujemy sól i wszystkie przyprawy. Szczelnie zamykamy i na 4 godziny wsadzamy do lodówki. Po tym czasie przez dobę przechowujemy je w temperaturze pokojowej. Takie ogórki małosolne bez wody zachowują swój naturalny, zielony kolory i są gotowe do jedzenia już po 24 godzinach!


Jak zrobić ogórki małosolne w kamionce?

Kamionka, podobnie jak szkło jest bezpieczna dla zdrowia, nie reaguje z fermentującymi ogórkami. Garnek z kamionki pozwala dłużej utrzymać aromaty przypraw, dlatego jeśli tylko posiadamy taki, warto go wykorzystać. Przepis jest w zasadzie taki sam, jak na ogórki małosolne w słoiku. Należy pamiętać, żeby przed użyciem dokładnie oczyścić kamionkę z kurzu i innych zanieczyszczeń. Ogórki powinny był ułożone w niej ciasno i pionowo. A całość dokładnie dociśnięta, np. talerzem, na którym układamy kamień.


Ogórki małosolne – przepis na 5 l

Jeśli chcemy przygotować więcej ogórków należy zmienić proporcjonalnie ilość składników w powyższym przepisie. Często w Internecie i w książkach kucharskich można spotkać recepturę na słój o pojemności 5 litrów. Do takiej wersji potrzeba 3,5 kg ogórków oraz 3,5 litra zalewy.

To może Cię zainteresować

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na biżuterię
-20% na biżuterię
Rabat 20% na biżuterię Artelio... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię Artelioni dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-30% przy zakupach za min. 229zł*
-30% przy zakupach za min. 229zł*
30% rabatu na cały asortyment... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
+
-30% przy zakupach za min. 229zł*
Online
Stacjonarnie

30% rabatu na cały asortyment przy zakupach za min. 229zł. Rabat nakłada się w koszyku po wpisaniu kodu oferty i spełnieniu warunków oferty. Nie łączy się z innymi ofertami. Nie dotyczy produktów przecenionych, pomadek Almost Lipstick in Black Honey, miniproduktów, zestawów oraz nowości. Oferta dostępna w salonach firmowych i na clinique.com.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% rabatu na jeden produkt*
20% rabatu na jeden produkt*
Rabat 20 % na jeden nieprzecen... więcej»
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
+
20% rabatu na jeden produkt*
Online
Stacjonarnie

Rabat 20 % na jeden nieprzeceniony artykuł dostępny w sklepach stacjonarnych i na VANGRAAF.COM. Z rabatu można skorzystać tylko jeden raz i nie można go łączyć z innymi promocjami. Wypłata w gotówce, zakup karty podarunkowej lub zwrot za dotychczas zakupione artykuły są wykluczone. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
Rabat do -30%
Rabat do -30%
Rabat do -30% w sklepach stacj... więcej»
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
+
Rabat do -30%
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% w sklepach stacjonarnych i na www.hegos.eu. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 699,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 499,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
REKLAMA

Materiały promocyjne