Oprócz kotleta schabowego, naleśników i rosołu, placki ziemniaczane to danie, które lubi prawie każdy. Najczęściej jemy je na słono, do tego dobry sos gulaszowy, albo kwaśna śmietana. Ale jest też wielu zwolenników placków z cukrem. I choć to połączenie wydaje się absurdalne, wbrew pozorom ten duet smakuje zaskakująco dobrze. Na dobrą sprawę ile osób, tyle pomysłów na to z czym można je zjeść.

Co można dodać do ciasta na placki ziemniaczane?

Oprócz dodatków do gotowych placków coraz częściej można spotkać przepisy na urozmaicenie samego ciasta na placki. Do startych ziemniaków, jajka i mąki pomysłowe gospodynie ścierają cukinię, marchewkę, albo dynię. Zamiast mąki sypią kaszę mannę, albo siemię lniane. To wszystko sprawia, że są jeszcze wyraźniejsze, wartościowsze i maja ciekawszy smak. My idziemy krok dalej i mamy jeszcze 1 ciekawy dodatek do masy na placki ziemniaczane.

Placki ziemniaczane z kalarepą

Próbowaliście kiedyś razem z ziemniakami zetrzeć kalarepę? Jeśli nie, koniecznie wypróbujcie ten przepis, bo placki nie tylko nabiorą chrupkości, ale ich smak będzie wyraźniejszy właśnie dzięki kalarepie. Do ich wykonania potrzebujecie:

  • 5 średnich ziemniaków
  • 2 kalarepy
  • 1 jajko
  • 2 łyżki mąki
  • sól/pieprz do smaku
  • olej do smażenia

Ziemniaki i kalarepy obierzcie i zetrzyjcie na grubych oczkach. Posólcie i odczekajcie chwilę, aż puszczą wodę. Odlejcie wodę, dodajcie jajko, mąkę, sól, pieprz i wszystko wymieszajcie. Na rozgrzanej patelni z olejem wykładajcie łyżką masę na placki i smażcie z obu stron, aż się ładnie zrumienią.

Z czym podawać placki ziemniaczane z kalarepą?

Do takich placków będą pasować wyraziste sosy. Proponujemy:

Dlaczego warto jeść kalarepę?

Kalarepa jest jednym z najbardziej niedocenianych warzyw. Niesłusznie, bo poza wyśmienitym, delikatnym smakiem, ma do zaoferowania także cenne właściwości odżywcze. Jakie właściwości ma kalarepa? To niepozorne warzywo jest prawdziwą skarbnicą witamin, a oprócz tego zawiera także cenne związki mineralne, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W jej skład wchodzą witaminy A,C,E,K, witaminy z grupy B: B1,B2,B3,B6,B9, a także wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, sód i cynk. Zawarta w niej luteina chroni wzrok, a niskokaloryczność pomaga utrzymać prawidłowa wagę. Wartość energetyczna tego warzywa to zaledwie 27 kcal/100 g.