Przekąski na Halloween to niezbędny element każdej imprezy. Dzięki nim można poszaleć, tworząc drobne kanapeczki z przerażającymi grymasami, palce zombie, krakersy wyjęte rodem z horrorów lub sałatki, z których wystają oczka zrobione z czarnych lub zielonych oliwek. Jedzenie staje się dekoracją samą w sobie. Wystarczy potem kilka drobnych elementów zdobniczych w stylu: papierowych nietoperzy, włochatych pająków z włóczki, rozpostartej wszędzie waty lub sztucznej pajęczyny, by poczuć się jak w krypcie. 

Słone przekąski na imprezę halloweenową

Najprzyjemniejsze w tworzeniu przekąsek na 31 października jest twórcze myślenie. Czasem wystarczy drobny element dodany do znanego nam już dania lub przekąski, by nabrała ona charakteru halloweenowego. Przykładem może być zestawienie: guacamole plus nachosy. Znamy je wszyscy, lecz kojarzy nam się bardziej z meksykańską kuchnią niż przyjęciem na Halloween. Jeśli jednak potraktujemy pastę z awokado jako zieloną maź, która wydobywa się z paszczy wydrążonej przez nas dyni i ustawimy to wszystko na półmisku, a wokół rozłożymy chrupiące chipsy to danie-dekoracja na Halloween jest gotowe. Wygląda i smakuje doskonale. 

Pizzerinki z symbolem pająka? Koniecznie wypróbujmy je na upiorne przyjęcie. Pamiętajmy tylko, by pomiędzy żółty ser, wtopić połówki czarnych oliwek, z których stworzymy korpus pajęczaka, a z pokrojonych drobnych oliwkowych skrawków dorobić czarne odnóża. Do tego podajmy ożywczą sałatkę z jajkiem, w której z jajek zrobimy przerażające i wybałuszone oczy, ze źrenicami z oliwek lub czarnego pieprzu.

Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu na przygotowywanie jedzenia, a spodziewamy się gości, zróbmy szybkie przekąski na Hallowen w postaci: 

  • oczek-jajek owiniętych szynką parmeńską. Jak się je robi? Do wydrążonego jajka wetknijmy zieloną oliwkę, a do niej z kolei wkropmy keczup. Zróbmy im dodatkowy płaszczyk z szynki, ciasno owinięty wokół białka. 
  • kanapek-trumien. Ze zwykłego, pszennego chleba odetnijmy skórki i wytnijmy kształt trumienki. Zlepmy dwie warstwy ze sobą przy pomocy keczupu, a na wierzchu zróbmy krzyżyk z dwóch paseczków czerwonej papryki (możemy przykleić je też keczupem lub roztopionym serem żółtym). 
  • hot dogów, w których parówka imituje odcięty palec. Paznokcie do mięsnego palca zróbmy z czerwonej lub żółtej papryki. Dodatkowo mocno unurzajmy parówkę w koncentracie pomidorowym lub krwistym keczupie.  
  • parówek-mumii zapieczonych w paskach francuskiego ciasta z czarnymi oczkami z ziarenek pieprzu.  
  • minipieczonych ziemniaków z lepkimi kiełbaskami.  

Słodkie przekąski na Halloween?

Kto nie przepada za ciastkami rodem z piekła?  My je uwielbiamy, dlatego polecamy zerknąć do przepisów na przerażająco pyszne ciastka na Halloween. A jeśli nadal szukamy inspiracji na słodkie przekąski, upieczmy muffinki dyniowe przyozdobione różowym lukrem tworzącym kształt mózgu. Możemy też upiec ciasto brownie – podzielone na prostokąty, oblane ciemną czekoladą z przyklejoną tabliczką z napisem „RIP” doskonale imituje cmentarny pomnik. Szybka, słodką przekąską będą też halloweenowe jabłka toffi zatopione w ciemnym karmelu.

Jakie przekąski na Halloween dla dzieci? 

We wszystkim trzeba mieć umiar. Także w straszeniu. Szczególnie, jeśli w przyjęciu halloweenowym biorą udział małe dzieci. Żeby ich za bardzo nie straszyć, zamiast ociekających krwią trupów lepiej serwować im smoki-węże zrobione, np. z nadzianych na wykałaczkę gron zielonego winogrona. Taki smok ma białe oczka z lukru i ciemne źrenice z czekolady. Tego rodzaju smoka można też zrobić z banana i truskawek. Układamy wtedy naprzemiennie plastry wspomniane owoce i zawijamy na półmisku w kształt węża. Doczepiamy oczka z płatków migdałów, robimy kropki z czekolady i gotowe.  

Dla dzieci możemy też zrobić: 

  • przerażające usta, czyli dwie cząstki czerwonego jabłka ze skórką złożone w kształt ust, spomiędzy których jak zęby wystają białe pianki marshmallow. 
  • zielone galaretki w przezroczystych pucharkach np. winogronowe, które mają na wierzchu przyczepione jadalne oczka. 
  • kopce dla dżdżownic, czyli czekoladowe muffinki z wydrążoną pośrodku dziurą, z której wystaje gotowy żelek dżdżownica.   
  • kości, czyli przyczepione na dwóch końcach słonego paluszka pianki marshmallow zatopione w białej czekoladzie. 
  • muffinki-duchy, na których wierzchu wyciskamy z ubitej śmietany krem lub kładziemy wcześniej upieczoną i poskręcaną w kształt ducha bezę. Doczepiamy do kremu lub bezy czarne oczka i już zjawy mogą straszyć (dodajmy: lekko) najmłodszych gości.  
  • halloweenowe potwory bezowe, które możemy zrobić ze świeżych lub zamrożonych białek.  
  • herbatniki szkieletowe, które dzieci mogą wykonać z pomocą dorosłych.